Акцент на упаковку: тупик або перспектива?

Упаковка буде затребувана завжди - вважають друкарні і пробують свої сили на цьому ринку. Але чи вистачить на всіх замовлень? Є в математиці таке поняття, як межа функції - значення, до якого вона прагне, але досягти ніколи не може. Його використовують у ряді аналізів, для розуміння тих меж і максимальних значень, які функція може теоретично мати. І це поняття спадає на думку щоразу, коли мова заходить про майбутнє друкарської галузі.

Є думка, що поліграфія зникне, залишиться тільки упаковка. Саме тому багато керівників друкарень замислюються про те, що потрібно переорієнтувати своє виробництво на випуск упаковки, інакше доведеться піти з ринку, так як нічого іншого замовляти не будуть. А ми задумалися про те, а що станеться, якщо всі друкарні переорієнтуються на випуск упаковки? І скільки ж упаковки реально потрібно нашій країні? Конкретних цифр у вільному доступі знайти не вдалося. Тому вирішили піти вже торованим шляхом і спробувати прорахувати ринок досить простим методом припущень і, як завжди, із зворотного боку. Вважати ми будемо тільки картонну упаковку, тобто ту, яку можна друкувати на звичайних офсетних машинах, вже встановлених в друкарнях нашої країни, які хоча б теоретично можуть на упаковку переорієнтуватися.

Середня сім'я з чотирьох осіб у великому «столичному» місті (Київ, Львів, Одеса та ін) споживає на тиждень приблизно 15-18 товарів в картонній упаковці. Це, в першу чергу, продукти харчування (сухі сніданки, кондитерка, напівфабрикати і т.д.), потім йдуть предмети гігієни і косметики (зубні пасти, шампуні, фарби для волосся і т.д.), господарські товари (пральні порошки, миючі засоби і т.д.), медичні препарати та багато іншого. Ці товари купують регулярно. Значно рідше купується техніка, одяг / взуття, товари для дому. Вони також упаковані в картонні коробки. У цьому зв'язку середня цифра для типової сім'ї, що живе у великому міста, і отоварюватися у великому супермаркеті, ми оцінимо в 12-15 різних коробок на тиждень.

Аналогічна сім'я, яка живе в середньому місті за нашими оцінками, придбає товарів в картонній упаковці дещо менше - 9-12 одиниць. У невеликих містах, де відсутня мережа супермаркетів ще менше - 5-8, а жителі сіл - не більше 3-5. Це, звичайно, дуже приблизна оцінка. Але важко собі уявити сім'ю, купують, скажімо, 50 або 100 товарів в картонній упаковці кожного тижня, і навіть якщо такі існують, то їх небагато, і загальної оціночної статистики вони не зіпсують. Точно також навряд чи вдасться знайти родину, яка взагалі нічого не набуває в упаковці. Крім побутового споживання товарів, є ще й робота: обіди в офіс, піца для ланчу і товари для роботи (інструменти, обладнання, канцтовари тощо). Це теж створює обсяг картонної упаковки, який необхідно виробляти. Окремо його вирахувати складно, оскільки він дуже сегментований (в офісах прийнято замовляти їжу з доставкою або харчуватися в корпоративній їдальні, на заводах і фабриках найчастіше приносять їжу з собою з дому). Але якщо прийняти, що дві людини з чотирьох в сім'ї працюють і живуть вони у великому місті, то сім'я збільшує споживання картонної упаковки усереднено на 3-5 коробок на тиждень, жителі невеликих міст на 1-2. Для жителів сіл ця стаття споживання відсутня.

Населення України останнім часом оцінюється приблизно в 45 млн чоловік. З них у великих містах живе приблизно 10 млн. Решта населення проживає у невеликих містах і селах. По приблизних підрахунках виходить, що нашій країні в рік необхідно близько 10 млрд умовних картонних упаковок. Точніше, це максимальний обсяг коробок, який споживається. Але далеко не вся упаковка виробляється у нас. Мінімум чверть коробок імпортується. Залишається близько 7 млрд картонних коробок, які необхідно зробити. З одного боку, цифра здається значною, але спробуємо розібратися ...

Коробки різні. Це може бути і маленька коробка для ліків або для косметичних препаратів, і велика коробка прального порошку, не кажучи вже про коробку для телевізора. Втім, останні продаються значно рідше, ніж пральні порошки, так що ними в загальному випадку можна знехтувати. Типовою будемо вважати коробку для цукерок. На друкованому аркуші машини формату 70х100 (саме такі найчастіше використовуються для друку упаковки) розміщується 4-6 штук. Якщо приймемо для простоти, що їх на аркуші 5, то вийде, що загальний обсяг друку упаковки в нашій країні становить трохи більше 1 млрд листів на рік. Приймемо, що середній тираж упаковки - 50 тис., Або в умовних аркушах -10 тис. Це дуже пристойну кількість замовлень - приблизно 100 тис. замовлень на рік! Середня машина великого формату в стані віддрукувати в зміну 2-3 таких замовлення, стара з ручним керуванням - 2, нові сучасні автоматизована - 4-5. Оскільки старих машин у нас в цілому більше, ніж суперсучасних, приймемо за основу 3 замовлення на зміну або 6 при двозмінній роботі. Таким чином, для виробництва всіх пакувальних замовлень (маються на увазі лише картонні коробки) необхідно приблизно 20 тис. робочих днів. Це означає, що при нормальному робочому графіку (дві зміни з двома вихідним на тиждень) на виробництво всіх замовлень потрібно близько 100 середньостатистичних друкарських машин формату 70x100. Але не всі замовлення друкуються на таких машинах, є і машини меншого формату, і вони досить часто використовуються для друку упаковки. Виходить, загальне число машин, задіяних для друк упаковки, слід збільшити приблизно до 200 шт.

Загальну кількість друкарської техніки, необхідної для друку упаковки на всю країну, ми прикинули. Але, як правило, в друкарнях не одна, а дві-три машини, а у деяких великих виробників упаковки і 4-6. Якщо перерахувати середньозважена, то виходить що на все виробництво коробок досить приблизно до 100 друкарень, що друкують упаковку Виходить, ринок друку упаковки не такий вже і широкий, як хотілося б багатьом. Навіть якщо всього кілька великих виробництв спробують переорієнтуватися на випуск упаковки, то цей ринок чекає найжорстокіша демпінгова атака, яка навряд чи піде йому на користь. Таким чином, можна припустити, що переорієнтація друкарень на випуск картонної упаковки великим успіхом може не увінчатися. Ринок уже зайнятий, швидко рости не буде, а купівельна спроможність населення в цілому падає…

Експрес друк львів лого

Copyright © 2014-2024. Експрес-друк, друкарня Львів. Вся поліграфія.

м.Львів, вул. Городоцька 128а,
3 пов.
067 495 6924
067 495 6923
замовлення друку львів 073 432 4247
093 082 6046
замовлення друку у львовіЦя електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.